Už jsme si zvykli na to, že také domácí elektrospotřebiče podléhají nejrůznějším regulacím a trendům. Ty směřují ke zvyšování energetické efektivity. „V oblasti domácího osvětlování jsou trendem jednoznačně světelné diody (LED). Jedná se o moderní světelné zdroje, jejichž vývoj není stále ukončen. Jejich účinnost se každým rokem zvětšuje,“ upozornil Michal Staša ze Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s. SEVEn.
LED světelné zdroje jsou podle Staši adekvátní náhradou pro naprostou většinu domácích aplikací. Je možné je sehnat v rozličných designech, barevných tónech a s různými paticemi. „Příznivou
zprávou je, že cena LED světelných zdrojů trvale klesá a v některých případech se v domácnosti ekonomicky vyplatí náhrada klasických či halogenových žárovek,“ dodal.
Světelné diody jsou používány jako tzv. směrové světelné zdroje. Představují proto zajímavou (a úspornou) alternativu reflektorových žárovek. „Máte-li v podhledu nebo v nábytku 12V reflektorové žárovky s paticí GU5.3/G4 nebo reflektorové žárovky na síťové napětí s paticí GU10, vyměňte je za směrové světelné diody, tzv. LED spoty. Pokud s těmito žárovkami alespoň někdy svítíte, náhrada se vyplatí,“ uvedl Staša. Kromě toho lze vybírat z nabídky LED zdrojů takové, které dokážou nahradit běžné žárovky.
Jak vybrat LED osvětlení do domácnosti
Pravděpodobně každý z nás už někdy stál u pultu s úsporným osvětlením a rozmýšlel se, jaké „žárovce“ dá přednost. Povzdychl si, protože v éře klasických „edisonek“ to bylo mnohem jednodušší – vybíral se hlavně výkon.
V případě LED osvětlení je třeba zohlednit více parametrům.
- Energetická třída světelného zdroje – stejně jako domácí spotřebiče jsou i světelné zdroje označeny abecedními písmeny, přičemž vybírat bychom měli vybírat ty v kategorii A+.
- Životnost – ta je u osvětlení měřena počtem hodin i spínacích cyklů. Zapamatujte si číslo 25 000. Právě to by měl mít světelný zdroj uvedeno na obalu v kolonce počet hodin a počet spínacích cyklů.
- Barva – v tomto případě je myšlen spíše barevný tón. Příjemná je především teple bílá barva, která má tzv. barevnou teplotu v rozmezí 2700-3200 K. Tato barva je vhodná především do obytných částí domu, jako je například obývací pokoj.
- Index barevného podání – odborníci doporučují zvolit hodnotu 80 a větší.
- Cena a kvalita – pochopitelně, že každý z nás bude hledět i na cenu. V případě LED osvětlení je vhodné přece jen sáhnout po výrobku renomovaného výrobce.
„Pro bezproblémovou výměnu za klasickou žárovku je ještě třeba vzít v úvahu, do jakého svítidla dáváme jakou LED žárovku. Řada LED žárovek má sice tvar žárovky, ale svítí pouze svým ,hřibem‘, tedy jen na jednu stranu. Dáme-li takovou LED žárovku do matného nebo průhledného svítidla, budeme zklamáni, že nesvítí nahoru a celkově to kazí dojem osvětlení,“ upozornil Staša. Do svítidel, od kterých očekáváme světlo na všech stranách, je proto vhodné dát LED osvětlení, které svítí podobně jako klasická žárovka (např. má v baňce pásky).
Při výběru osvětlení zohledněte místo
Pokud jdete vybírat nové osvětlení, kromě výše uvedených parametrů zohledněte také místo. Jiné nároky na zdroj světla klade kuchyně, obývací pokoj, chodba, pracovna nebo koupelna. „Osvětlení musí odpovídat svému účelu. V místech určených k odpočinku (především obývací pokoj a ložnice) lze doporučit především teple bílé barevné tóny (teploty chromatičnosti v rozmezí 2700-3200 K). Naopak v místech určených k práci a soustředění je vhodná chladnější bílá (teplota chromatičnosti kolem 4000 K),“ dodal Staša.
Typ osvětlení zvolte také podle existující instalace – tedy typu patice a obecně provedení svítidla. „Co se týká druhů osvětlení, je možné říci, že delší dobu života mají kompaktní zářivky a LED žárovky. Ty se hodí do míst, kde se častěji svítí. V ostatních prostorech můžeme použít průměrné kompaktní zářivky nebo halogenové žárovky,“ doplnil odborník.
Další možnosti: aneb nejsou jen LED svítidla
LED žárovky nemusí vždy představovat lepší řešení, než nabízejí kompaktní zářivky, tedy další alternativa úsporného osvětlení. Obecně je možné říci, že LED jsou lepší volbou v případě, kdy je potřeba okamžitý plný světelný výkon, je třeba se z bezpečnostních důvodů vyhnout rtuti nebo je potřeba lepší barevné podání (s hodnotou nad 90).
Kompaktní a lineární zářivky, které si můžeme představit jako skleněné trubice naplněné rtuťovým plynem, představují levnější variantu úsporného osvětlení. Jsou vhodné v místnostech, kde není důležitá doba zapínání světelného zdroje (zářivkám chvíli trvá, než naběhnou na plný výkon). Kompaktní zářivky bývají někdy kritizovány z důvodu nepříznivého vlivu na zdraví a životní prostředí. I přes určitá negativa (např. studenější světlo) ale představují zajímavou alternativu domácího osvětlení. Mj. se vyznačují celkem dlouhou dobou životnosti, mají vysokou účinnost a ve srovnání s LED osvětlením nižší pořizovací cenu.
Vedle LED osvětlení a kompaktních zářivek existuje na trhu ještě jedna varianta úsporného osvětlení, a to halogenové žárovky. Na rozdíl od zářivek a LED zdrojů mají ale nižší účinnost i kratší dobu životnosti a vysokou povrchovou teplotu. Zajímavé srovnání světelných zdrojů uvádí následující tabulka.
Srovnání klasických žárovek a moderního osvětlení
Zdroj: www.premiumlight.eu