S LED osvětlením to není tak jednoduché, jako s obyčejnými žárovkami, při jejichž výběru rozhodoval vlastně jen výkon. Prostě jsme v obchodu sáhli po 60W žárovce a bylo nakoupeno. Výběr LED zdrojů je složitější – kromě výkonu bychom měli sledovat energetickou třídu, životnost osvětlení nebo jeho barevný tón. Dalším klíčovým kritériem je kvalita – na trhu jsou různé výrobky odlišné jakosti.
Čtěte více: Úsporné osvětlení domácnosti: Kam se hodí LED, zářivky nebo halogeny?
30 % LED zdrojů v testu propadlo
Při běžném nákupu budete kvalitu a účinnost osvětlení zkoumat jen těžko. Návodem vám ale mohou být výsledky testu, který odborníci provedli v rámci projektu PremiumLight a jenž se zaměřil právě na prověření kvality a účinnosti LED zdrojů. Testu bylo podrobeno na 30 modelů světelných zdrojů LED, které spotřebitelé využívají jako náhradu klasických žárovek s příkonem 40 až 60W i svíčkových žárovek o výkonu 20 až 40 W. Kromě toho bylo testováno 19 modelů směrových světelných zdrojů LED (spoty s paticemi GU10, GUD.3 a GU4).
„Testy byly zaměřeny na ověření základních údajů, které výrobci uvádějí na balení, tedy především světelného toku, příkonu, teploty chromatičnosti neboli barevného tónu světla a barevného podání. Testování se soustředilo na neznámé značky, které jsou šířeny jen lokálně, tak i na známé značky dostupné po celé Evropě,“ uvedl k projektu Michal Staša ze SEVEn, Střediska pro efektivní využívání energie, o.p.s.
Testování přineslo zajímavé výsledky – téměř jedna třetina prověřených modelů neměla správně uvedené parametry na obalu či nesplnila některé požadavky kladené nařízením o ekodesignu. „Hlavní zaznamenané problémy jsou buď příliš nízký světelný tok oproti hodnotě uvedené na obalu výrobcem, příliš špatné barevné podání, nebo nestejný barevný tón světelných zdrojů stejného modelu. Některé modely navíc vykázaly příliš nízký účiník o hodnotách pod 0,4, který může způsobovat problémy v napájecí síti,“ komentoval výsledky Staša.
Značkové světelné zdroje si vedly dobře
V testu propadly především neznačkové a nové světelné zdroje, které se ale na evropském trhu objevují stále častěji. Naopak LED osvětlení od renomovaných výrobců, jako je například Osram, Panasonic, Verbatim a Ledon dosáhly celkově dobrých výsledků, stejně jako česká značka Tesla.
„Spotřebitelé, kteří chtějí světelné zdroje vysoké kvality, by tudíž měli být opatrní při výběru zdrojů neznámých značek. Některé nabízejí dobré výrobky, ale některé mají v nabídce výrobky v nižší než deklarované, anebo povolené kvalitě. Kdykoliv si tedy chce spotřebitel vybrat výrobek neznámé značky, měl by se seznámit s nezávislými testy, které potvrdí kvalitu vybrané značky. Nízké ceny neznačkových výrobků mohou vést ke zklamání v případě, když vybraný světelný zdroj nemá dostatečný světelný tok, má nevhodný barevný tón nebo nízký index barevného podání. Velmi levné zdroje také mohou mít jen nízkou životnost,“ dodal Staša.
Přehled výsledků testů světelných zdrojů s paticí E27
- Barevný tón – průměrná odchylka od uváděného barevného tónu (teploty chromatičnosti) byla obecně malá (maximálně několik procent) a tedy v pořádku pro všechny testované modely světelných zdrojů. V souladu s uváděnými údaji všechny modely vyzařovaly teple bílé světlo (cca 2700 K) nebo o stupeň bělejší světlo (nad 3000 K). Jen u jednoho modelu (SmileLight) se barevný tón jednotlivých zdrojů významně lišil (o 17 %). Takový rozdíl je problematický zejména ve svítidlech, kde je použito více stejných světelných zdrojů.
- Světelný tok – čtyři modely světelných zdrojů tvaru klasické žárovky (z celkových 16) vykazovaly nevyhovující hodnoty – tedy hodnoty, které se významně odchylovaly od požadavků daných nařízením o ekodesignu. Výrobky od firem SmileLight, LuxRam, Onlux a Animec měly o více než 10 % menší světelný tok, než výrobce udával.
- Barevné podání – co se týče barevného podání, výrobky od firem Ledon, Onlux, Luxinia, V-Light a IKEA si vedly obzvláště dobře. Vysoké uvedené hodnoty s Ra > 90 se v testech potvrdily. Většina ostatních zdrojů vykázala standardní barevné podání o hodnotě lehce přes 80. Naproti tomu modely od firem Animec a SmileLight měly hodnoty hluboce pod požadovanou úrovní Ra = 80 a nebyly tak vhodné pro osvětlení interiérů.
- Účiník – byl nepřijatelně nízký u výrobků firem SmileLight, Luxram a Animec.